30 Ocak 2014

BAYK, yeniden...

2014 yarış sezonu Bodrum'da başladı. BAYK Kış Trofesine daha önce iki kere katılıp (2008 ve 2013), ikisinde de trofeyi almıştık. Bu sefer de hızlı bir giriş yaptık :) Bakalım Cem ne diyor:

2013 nasıl geçti anlayamadan kendimizi kış trofesi için yine Bodrum’da buluverdik. Gerçi hazırlıklar epeyce zaman önce başlamıştı; Yeni yelkenler sipariş edildi, zehirli boya yenilendi, ufak tefek eksikler giderildi. Trofe öncesi İzmir’de bir hafta sonu antrenman, bir hafta sonu da yarış yapma imkanı da oldu. Yeniliklerden biri de bu sene yarış aralarında karada konaklayacak olmamız. Bu durum bize zorluk getiriyor, çünkü konakladığımız tersane İçmeler'de. Yakın bile olsa getir, götür, at, çek işleri zaman alıyor. Sert havada havuza giriş çıkış nasıl olacak henüz bilmiyoruz.

Cuma günü antrenman için ekip toplanıyor, bizim sistem yaygınlaşmaya başladı, civarda birkaç tekne daha görüyoruz. Yeni gelen Arkas Ker 40 ile bir süre yan yana seyir yapıyoruz, güzel görünüyorlar. Eker de yeni teknesi Sütlaç ile dolaşıyor, tatlı çeşitleri bitince ne isim koyacağını merak ediyoruz. Antrenman hafif havada verimli ve keyifli geçiyor.


1. Yarış:
Dünden biraz daha kuvvetli hava var, Kıstak Adası’nı dönüp geleceğiz. Kendi adıma gerginim, antrenmanlarda istediğimiz ahengi bir türlü yakalayamamıştık. Serdar’ın yerine gelen Murat yeni pozisyonu olan direk dibine alışmaya çalışıyor, Ankaralı Uluç Reis için ilk ciddi yarış olacak. Arda’nın yerine gelen Teoman eskiden yarışmış olmasına rağmen uzun bir ara vermişti. Beşer de 9. adam olarak destek verecek. Sonuçta ahenkle (bu da tartışmaya açık) çalışan makinanın 4 parçası değişmiş durumda, bakalım neler olacak. Güzel bir start, sakin ve istikrarlı bir orsa seyri ile Teb Farr Away ve Arkas Flying Box ile çok yakın mesafede adayı dönüyoruz. Pupada arayı bir parça açıyorlar ancak hesaplarımıza göre kazanıyoruz. Belgeler henüz yenilenmediği için sonuçlar kesin değil. Aklıma geçen seneki rezalet geliyor, ilk yarışta yine kazandığımızı düşünmüştük. Belge geldiğinde şok geçirdik, anlamsız bir reyting verilmişti, uzun çabalar sonucu düzeltebilmiştik.

2. Yarış:
Hava bir parça daha kuvvetlendi, 4 turluk sosis rota! Startı iyi yapamıyoruz, bize pahalıya mal olacak. Heyecansız ve istikrarlı bir orsa seyri ile yürüyoruz, hızlar birbirine yakın. Pupa ayakları Farfara, Alvimedica ve Boreas ile yakın temasta yarışmamız nedeniyle biraz daha heyecanlı idi. Bu yarışta hesaplarımıza göre ikinci olduk. Diğer bir güçlü rakip ise Arkas olacak, birçok fiziki hata yapmalarına rağmen süratleri etkileyici idi, ikinci sırada bitirdiler. Tabi ki bunlar hafif hava değerlendirmeleri, sert havada korkulu rakip Alvimedica. Geçen sene Doğu Ege Yarış Haftası’ndaki performansları unutulacak gibi değildi. Bu iki yarışın en keyifli kısmı yeni arkadaşlarımızın ekibe ve tekneye uyumu oldu, gayet başarılı idiler, kendilerine teşekkür ediyoruz.

İkinci ayakta görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder