Teknemiz

CFM

yine bir Mark Mills tasarımı ve bir M.A.T. harikası.

Yaklaşık 1 yıllık tasarım ve imalat süreci sonrasında Ocak 2015’ te suyla buluştu. CFM sponsorluğunda donatıldı ve bir Toka klasiği olan ekip ruhuyla yarışlara hazırlandı.


Projenin araştırma işleri 2014'ün başında start aldı. MAT'ın araştırma ve geliştirme ortağı KND Sailing Performance, yüksek performanslı yat tasarımlarında başarılı bir firma. Hafif deplasman özelliği projenin merkezinde tutularak geliştirilirken, sert havalarda stabil seyir, gelişmiş gövde yapısıyla sağlanıyor.

Hafif gövde sayesinde de hafif havalarda yüksek rüzgaraltı seyir performansı ortaya çıkıyor. Gövde güverte, iç malzemeler, karbon dümen ve salma fini dahil tamamen optimize edilen kompozit mühendisliği, yarış teknesi mühendisi Mark McCafferty tarafından hayata geçirildi. Dümen palası ve salması, soketli bağlama sistemi sayesinde karada taşıma için kolaylıkla sökülebilir biçimde tasarlandı.

MAT 1180'in kokpiti, en iyi ekip iletişimi için geliştirildi. Baştan kıça ekip ağırlık dağılımını farklı koşullara göre özgürce yapabilmek için engelsiz bir yapı oluşturuldu. İç kısmında ise ayakta durulabilecek kadar yükseklik yaratıldı. İç hacmi en iyi şekilde düzenleyebilmek için kaporta gövdeye asimetrik olarak açıldı. Sadece yüksek performans amacıyla tasarlanan arması çift gurcatalı ve tamamen karbon.  'square-top' anayelken ve 'mast-head' balon önemli yelken özellikleri.
Bundan sonrası artık bize kalıyor…


fotoğraflar: Çiğdem Yurtsever

MATMAZEL...


İzmir'deki M.A.T. tersanesinde üretilen ve dünyaca ünlü performans yat tasarımcısı Mark Mills tarafından tasarlanan yeni M.A.T. 1245.

M.A.T. 1245, önceki teknemiz M.A.T. 12'nin yeniden tasarlanmış hali. Yeni modelde salma daha uzun ve hafif hale gelirken torpilin de su direnci azaltıldı. Ayrıca daha az sürtünme ve hassas kontrol sağlayan yeni dümen palası, geliştirilmiş ve hafifletilmiş iç yerleşim modelin ön plana çıkan diğer özellikleri.

M.A.T. 1245'in konsepti, optimum IRC handikap / performans yarış teknesi tasarımı olarak düşünüldü.
Çift kişilik üç kabinde altı kişinin yolculuk / gezi yapabilmesi için gerekli konfor donanımına sahip.

İleri teknoloji vinilester / e-glass gövde ve güverte ile hafif, sağlam ve uzun ömürlü yapısı var.

Ana fikir M.A.T. 1245 yarış ekibinin ödül sahnesinden hiç inmemesi.


İlk Teknemiz : M.A.T. 12


1993 yılında İzmir'de faaliyete başlayan M.A.T. tersanesinde, Somer ve Serim kardeşlerin kurduğu Toka Ltd. için üretilen kızımız M.A.T. 12, 18 Aralık 2007'de suya iniyor. Tüm ekip olarak direk dikiminden tekne donatımına kadar heyecanla çalışıyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder